Şekerler, kekler ve tatlılar Nasıl Pişirilir Güneşte Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Güneşte Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Köpüklerini delikli kepçe yardımıyla topluyoruz, köpüğü tam anlamıyla yok etmek için tereyağımızı ekliyoruz(2 dk daha). Limon tuzumuzu da ekleyip 1 dk daha kadar kaynatıp ateşten indiriyoruz. Reçelimizi yayvan cam veya emaye bir kaba boşaltıp, tozsuz güneşli bir ortamda 2-3 gün güneşte pişiriyoruz.

Seftali reçeli kaç dk kaynar?

Uygun bir tencereye dilimlediğimiz şeftalileri aktaralım. Üzerine şekeri aktaralım ve tencerenin kapağını kapatarak bu şekilde gece bekletelim. Ertesi gün şeftalileri orta ateşte 20 dakika kadar kaynamaya bırakalım.

2 kilo şeftaliye kaç kilo şeker konur?

Normalde reçele 1 kilo meyve için 1 kilo şeker konulur. Tercih meselesidir ama 1 kilo meyvenin kabuğu çekirdekleri çıktığı vakit bayağı azaldığı için ve pişince de yarı yarıya azaldığını hesaba katarsak 1 kilo meyve için yarım kilo şeker tam gelecektir. Baymayan tam kıvamında reçel olacaktır.

1 kilo şeftaliye ne kadar şeker?

Eğer marmelat yapmayacaksanız mutlaka sert şeftali seçin, yoksa reçeli kaynatırken şeftaliler erir. 1/1 ölçü yani 1 kilo şeftaliye 1 kilo toz şeker kullanabilirsiniz.

Güneşte reçel nasıl yapılır?

Bir diğer reçel koyulaştırma yöntemi ise reçeli güneşte kıvam alana kadar bekletmek. Temiz bir bezin üzerine serilen reçeller, güneşin altında koyulaşana kadar bekletilir.

You might be interested:  Boğaza Takılan Elma Kabuğu Nasıl Çıkar?

Şeftali reçeli nasıl yapılır püf noktasi?

Reçel kavanozlarını mutlaka güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin. En önemli püf noktası ise, pişme esnasında şeftalilerin dağılmaması için sert şeftalileri tercih edin ve çok fazla ezilme olmaması için reçeli mümkün olduğunca karıştırmadan pişirin.

Oktay ustadan şeftali reçeli nasıl yapılır?

Şeftalilerimizi güzelce yıkadıktan sonra soyuyoruz ve küçük küpler halinde doğruyoruz. Bir kenara alıyoruz. Tencereye suyumuzu koyup, şekerimizi içine ekliyoruz ve ocağımızı yakıp, kaynayana kadar bekliyoruz. Kıvamı şerbetli tatlının şerbeti kıvamına gelene kadar arada bir karıştırarak kaynatıyoruz.

1 kilo şeftali reçeline ne kadar şeker konur?

Şeftali Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1kilogramşeftali(kabukları soyulmuş)
 2. 800gramtoz şeker.
 3. 1/2tatlı kaşığılimon tuzu.

Şeftali reçeline su konur mu?

İstenirse dilimler halinde kullanılarak dilim şeftali reçeli yapılır. Şeker ve su tencereye konulur, şeker eriyene kadar karıştırılır. On dakika kadar orta ateşte pişirilen reçelin balına şeftaliler eklenir. İstenirse köpüklenmeyi azaltmak, parlak bir renk vermek üzere tereyağı ilave edilir.

Şeftali Reçelinde kabuk soyulur mu?

Şeftaliyi iyice yıkayalım. İkiye bölüp çekirdeğini çıkaralım ve dilimyeleyip küp küp doğrayalım. Kabuğunu soymuyoruz kesinlikle soymayın, kabuğu daha lezzeti oluyor,hiç kabuklu olduğu anlaşılmıyor bile. Zaten rengini de kabuğundan alıyor.

Reçellik şeftali nasıl olmalı?

Normalde çok fazla yumuşak ya da sert şeftali tercih etmeseniz de reçel yapacağınız için bu noktada fazla dikkat etmemek, sonucu olumsuz bir yönde etkilemeyecektir. Bu nedenle orta sertlikte ya da yumuşak şeftali seçimi, sizi iyi bir şeftali reçeline kavuşturacaktır.

Şeftali ile neler yapılabilir?

Bir Dahaki Yaza Kadar Çok Özleyeceğiniz 10 Nefis Şeftalili Tarif

 • Şeftalili Kek Tarifi.
 • Peşmelba Tarifi.
 • Şeftali Reçeli Tarifi.
 • Kolay Dondurma Tarifi.
 • Şeftalili Tart Tarifi.
 • Şeftali Kompostosu Tarifi.
 • Şeftalili Rustik Pay Tarifi.
 • You might be interested:  Kadınlar Ananas Suyu Içince Ne Olur?

  Olgun şeftali reçeli nasıl yapılır?

  Şeftali Reçeli ( Kabuklu Ve Kabuksuz) Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kabuksuz için, şeftalinin kabukları soyun ve küp küp doğrayın.
  2. Bir tencereye alın ve üzerine şekeri dökün.
  3. 10-15 dakika kaynatın altını kapatın.
  4. Bu işlemi istediğiniz kıvamı alana kadar bir kaç defa tekrarlayın.

  Vişne reçeli güneşe konur mu?

  Vişne reçelini ateşten aldıktan sonra, bir cam tepsiye boşaltın ve üzerini ince bir tülbent ya da ince delikli bir koruyucu ile örterek güneşte çektirmeye bırakın. Arada karıştırarak, tercih ettiğiniz kıvama gelinceye kadar (2-4 gün arası, dilerseniz daha fazla) güneşte bekletin.

  Reçel güneşte neden bekletilir?

  Lezzetli bir çilek reçelinin en büyük sırrı mis kokulu, rengini güneşten almış, tadı yerinde tarla çileğidir. Bir de güneşte çektirerek kıvam almasını sağlamak. Böylece sanki kireçte beklemiş gibi tane tane, tadı kokusu ve kaynamadığı için bozulmayan ışıl ışıl rengiyle nefis bir reçel olur.

  Sulu olmuş reçel nasıl koyulaştırılır?

  Endişelenmeyin, çaresi var. Reçeli tekrar ateşe koyun. İçine dilimlenmiş bir elma ilave ederek koyulaşana dek pişirin. Eğer soğuduktan sonra ağdalaşmış sa bir limon ya da portakal suyu ilave ederek tahta bir kaşıkla devamlı karıştırmak suretiyle birkaç dakika pişirin.

  Related Post

  Adblock
  detector