Şekerler, kekler ve tatlılar Nasıl Pişirilir Içi Pişmeyen Poğaça Nasıl Pişirilir?(Doğru cevap)

Içi Pişmeyen Poğaça Nasıl Pişirilir?(Doğru cevap)

Fırının sadece altını açın üst kısmını açmayın. Bu düşük ısıda kekinizi 15-20 dakika kadar pişirin. Bu şekilde üstü yanmayacak, altı ve içi pişecektir. Böylelikle hamur kalmaktan kekinizi kurtarmış olacaksınız.

Kekin içi neden çiğ kalır?

Kekin içerisinde çok fazla sıvı malzeme kullanırsanız, kek harcı cıvıklaşır ve pişirme esnasında iç kısım çiğ kalabilir. Bu yüzden tarif ölçülerinden fazla sıvı eklemesi yaptıysanız, aynı miktarda un veya kakao ekleyerek dengeleyebilirsiniz. Bir diğer neden ise, gereğinden fazla kabartma tozu kullanmaktır.

Kek piştikten sonra fırından hemen çıkarılmalı mı?

Kek pişince hemen fırından çıkarmamalı, fırın kapağı açılarak biraz bekletilmelidir. Fırından çıkarınca kalıbı ters çevirip üzerine ıslak bez konularak 5-10 dakika bekletilirse kek kalıptan kolay çıkar.

Kekin unu az olursa ne olur?

Kek hamuru boza kıvamında olmalıdır. Un miktarı az olursa kekiniz çöker, fazla olursa sert ve kuru olur.

Kekin çatlamaması için ne yapmalı?

Eğer kekinizin bir tarafı çatlıyor, diğer tarafı çatlamıyorsa fırınınız eşit şekilde ısıtmıyor demektir. Keki fırına koyduktan 20-25 dk. sonra kekinizi çevirmelisiniz. Tepside pişen keklerde kek hamuru daha geniş alana yayılmış ve daha ince olduğu için kek kalıbında pişen kekler gibi çatlamaz.

You might be interested:  Feast Dondurulmuş Brokoli Nasıl Pişirilir?(Çözülmüş)

Kekin içi neden nemli olur?

Kekiniz daha çok kabarsın diye tarifte belirtilen miktarın dışında içerisine koyacağınız kabartma tozu, kekinizin çok çabuk kabarıp kekin içinin pişmemesine neden olacaktır. Fırını mutlaka öncesinden ısıtmaya özen gösterin. Fırından çıkarır çıkarmaz dinlenmesine izin vermeden keserseniz de içi pişmemiş ve ıslak kalır.

Kek piştikten sonra neden söner?

Keklerinize gereğinden fazla kabartma tozu koymayın. Gereğinden fazla koyduğunuz kabartma tozları ya da farklı kabartıcı maddeler kekinizin birden bire kabarıp, fırından aldığınız gibi de sönmesine neden olabilir. Kek tariflerinde genel olarak önceden ısıtılmış fırına keklerinizi vermeniz söylenir.

Kek piştikten sonra ne zaman kesilir?

Keki orantılı bir şekilde pişirmek için, mutlaka fırını önceden ısıtın. Pişirme işlemi sırasında fırının kapağını açmayın. Kek piştikten sonra, hemen dilimlemeyin. Bunun yerine oda sıcaklığında en az 10 dakika dinlendirin.

Kek piştikten sonra nasıl yumuşatılır?

YAPILIŞI: 1. Kurumuş kekinizi nemli bir beze sararak orta sıcaklıkta fırına verin ve bez kuruyana kadar fırında tutun. 2. Çıkardığınızda kekiniz yumuşamış olacaktır.

Kek yaparken fırın ısıtılır mı?

Tarifte aksi denmediği takdirde kekler önceden ısıtılmış fırında pişirilmeli. Önceden ısıtılmış fırına giren kek aniden yüksek sıcaklığa maruz kaldığından dış kabuğunda kıtır bir katman oluştururken, içi nemli ve daha yumuşak kalır. Eğer önceden ısıtmazsanız kekinizin içi kuru ve sert olacaktır.

Kekin şekeri az olursa ne yapmalı?

Margarin yumuşak değilse tava içinde tam eritmeden kullanılabilir. Kekin şekeri önemlidir. Şekeri az olursa çabuk bayatlar, daha fazla olursa daha geç bayatlar. Keki daha az yağlı yapmak istiyorsanız, tarifte kullanılan yağ miktarını azaltıp, azalttığınız yağ miktarının yarısı kadar yoğurt ilave edin.

Kek keserken neden parçalanır?

Kekin dağılma sebeplerinden biriside un miktarıdır. Eğer unu az katıyorsanız kek hamurunuz cıvık olacak buda dağılmasına neden olabilir. İdeal olan un miktarı ise 3 su bardağı Un’dur. Kekin dağılmaması için kek hamurunuzun boza kıvamında olmasına dikkat ediniz.

You might be interested:  Şeftali Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kek hangi ayarda pişirilir?

Kek tariflerinde çoğu kez fırının dereceleri farklı ayarlanıyor. Fakat fırında kek pişirirken derece 180 olmalıdır. Bu ısıda keki 30 dakika kadar pişirmeniz gerekmektedir. Ancak yine de 20 dakika kadar sonra kekinizi kontrol edebilirsiniz.

Kekin kalın kabuklu ve çatlak olmasının temel nedeni nedir?

Özellikle kek kalıplarındaki kekler piştikçe dış kısımları sertleşir. Çünkü tepside ya da borcamdaki keklerin her yerinin pişme süresi hemen hemen aynı diyebiliriz. Üzerinin çatlamasının sebebi sıvı miktarının az kaçmış olması ya da ısının çok fazla olmuş olmasıdır.

Kekin kalıba yapışmaması için ne yapmalı?

Keklerin Kalıba Yapışmasını Önlemek En uygun yağlama yöntemi; bir kaseye alınacak sıvı yağın, bir fırça yardımı ile kalıba sürülmesidir. İyice yağlanan kalıbı, bir elinizle tutup, diğer elinizle bir tutam un alınız. Elinizdeki unu, kalıba doğru serpiniz.

Kekin nemli olması için ne yapmalı?

Bunun yanı sıra fırını ısıtmadan keki koymak da kekin kurumasının önünü açar. Lezzetli kek yapmanın püf noktaları arasında yer alan bir diğer unsur ise fırının fansız çalıştırılmasıdır. İçerideki hava akımı azaldığından fansız çalışan fırında kek daha nemli kalır ve böylece daha yumuşak bir dokuya sahip olur.

Related Post

Adblock
detector