Şekerler, kekler ve tatlılar Nasıl Pişirilir Kavun Hangi Mevsimde Ekilir?

Kavun Hangi Mevsimde Ekilir?

Kavun tohumunda ekim ayı bölgeye göre değişiklik gösterir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde nisan ayının ilk yarısında kavun tohumu dikimi yapılabilir. Marmara ve Trakya’da dikim nisan ayının ikinci yarısında yapılmalıdır. Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise mayıs ayının ilk yarısı dikim için uygundur.

Kavun çekirdeği ne zaman ekilir?

Kavun tohumu ekimi genelde İlkbahar, yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Kavun tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir. Kavun tohumu ekim derinliği 2-2,5 cm, sıralar üzeri mesafe 50-60 cm,sıralar arası 150-200 cm arasındadır.

Kavun çok su ister mi?

Kavun bitkisi büyüme ve meyvelerin olgunlaşma zamanlarında bol suya ihtiyaç duyarlar. Kavunun yatay kökleri hafif topraklarda 20-25 cm derinlikte yayıldığından bu tip topraklar daha sık sulanmalı ve her sulamada kök derinliğine inilmelidir.

Karpuz ve kavun hangi ayda dikilir?

Karpuz Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Karpuz tohumu ekimi ilkbaharda dikim yapılabilmek için kapalı ve ılık bir ortamda dikilmektedir. Karpuz ekimi yapıldıktan sonra ilkbahar aylarında fide haline geldikten sonra toprağa dikilmektedir. Karpuz hasadı geç hasat olarak haziran temmuz aylarında yapılmaktadır.

Kavun kaç günde çıkar?

Çoğu kavun çeşidi dikim işleminden 78 ila 90 gün sonra olgunlaşır ve hasat edilmeye hazırdır.

You might be interested:  Dondurulmuş Ispanak Nasıl Pişirilir?(Soru)

Çekirdekten kavun nasıl ekilir?

Kavun tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya ekebilirsiniz. Kavun tohumlarını çimlendirdikten sonra toprağı işleyiniz.Sonra tohumun üzerini 2.5 cm ara ile kapatınız. Arasıra toprağı nemlendirin. Çimleme ortalama 10 gün yapılır.

Kavun karpuz çekirdeği ne zaman ekilir?

Karpuz tohumu ekimi genelde İlkbahar,ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Karpuz tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.Karpuz tohumu ekim derinliği 2,5-3 cm, sıralar üzeri mesafe 80-100 cm,sıralar arası 150-180 cm arasındadır.Karpuz fidesi kullanılacaksa karpuz fidesi

Kavun hangi aralıklarla sulanır?

Kavun’unuzu ilk sulama sonrasında yapacağınız sulamalar çok önemlidir. İkinci sulamayı yapmak için kavunun su ihtiyacı belirtileri göstermediği sürece yapmayın. Meyveler yumurta büyüklüğüne geldiğinde 2. sulamayı da yapabilirsiniz. 3. sulama ise ilk sulamadan bir hafta sonra yapılmalıdır.

Kavun karpuz kaç günde bir sulanır?

Meyve büyüklüğü 5-6 cm olduktan sonra normal sulamalar yapılmalıdır. Bu devreden itibaren 15 günde bir sulama yapılmalıdır. Sulamalarda 0-90 cm toprak derinliği tarla kapasitesine getirilmelidir. Sulamalara bitkiler verimden düşmeye başladığında son verilmelidir.

Kavun nasıl sulanmalıdır?

Sulama İşlemi

Kavun yumuşak toprakta 25 cm derinliğe ulaştığında sıkça sulanmalıdır. Ağır topraklarda ise kavun çok derine inmez. Kısa kökleri oluşan kavun ağır topraktan ise fazla su tutar. Ancak şuna dikkat edilmelidir sulama esnasında suyun kavuna değmemesine dikkat edilmelidir.

Kavun ve karpuz ne zaman ekilir?

Karpuz ekilen toprağın sıcaklığı ortalama 12 derecede kalmalıdır. Bahar sonuna doğru ise bu sıcaklığın korunması için her 10 günde 1 defa olacak şekilde sulanmalıdır.

Karpuz hangi ay ekilir?

Karpuz fideleri toprak sıcaklığı 15 oC olduğunda dikilmelidir. İlimizde karpuz fidesi dikimi için en uygun zaman mayıs ayının ilk yarısı (6-12 mayıs)’dır. Kuru havalardan ve sıcaktan hoşlanmadığı gibi fazla hava neminden de hoşlanmaz.

You might be interested:  Içli Köfte Fırında Nasıl Pişirilir?(Doğru cevap)

Karpuz hangi aylarda yetişir?

Karpuz Hangi Mevsimde Yetişir? Yaz aylarının en çok sevilen meyvesi Karpuz, İlkbaharın sonlarına doğru Mayıs Haziran aylarında hasat edilmeye başlanır ve satışa çıkarılır. Karpuz tüketmenin tam mevsimi ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Kavunun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tıpkı karpuzda olduğu gibi kavunun dış çeperlerine elinizle vurarak onun iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kavunun dışının ne sert ne de çok yumuşak olması çok iyi değil. Eğer çok sertse bu kavunun olgunlaşmadığına işaret. Diğer bir deyişle kavunun kabuğu yumuşakça olmalı.

Kavuna ne gübresi verilir?

Kavun organik maddesi zengin toprakları sevdiğinden, tarlaya ahır gübresi veya yeşil gübre verilmesi uygun olur. Sonbaharda pulluk veya diskaro altına, toprak ağır ise dekara 4-6 ton, toprak kumlu ise dekara 6-8 ton ahır gübresi verilerek karıştırılmalıdır.

Kavun ne zaman meyve verir?

Tohumdan kavun yetiştirdiğimizde, kavun hasadı için ortalama 100 ila 130 gün gerekir. Kavun çeşitlerinin çoğu dikim işleminden 78-90 gün sonra hasat edilmeye hazırdır.

Related Post

Adblock
detector