Şekerler, kekler ve tatlılar Nasıl Pişirilir Üzüm Salkım Güvesi Ilacı Ne Zaman Atılır?

Üzüm Salkım Güvesi Ilacı Ne Zaman Atılır?

Fenelojiye dayalı ilaçlamalarda; birinci ilaçlama tomurcuk çiçek döneminde, ikinci ilaçlama danelerin saçma büyüklüğüne eriştiği koruk döneminde, üçüncü ilaçlama ise olum dönemi başlangıcında yapılmalıdır.

Üzüm bağları ne zaman ilaçlanır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Bağda mantar ilacı ne zaman atılır?

1. İlaçlama: Sürgünlerin 2-3 cm boya ulaştığı devrede 2. İlaçlama: Sürgünlerin 8-10 cm boya ulaştığı devrede 3. İlaçlama: Sürgünlerin 25-30 cm boya ulaştığı devrede yapılmalıdır.

Üzüme külleme ilacı ne zaman atılır?

Bunlar ilk ilaçlama bitki sürgünlerinin 15 ila 20 santim uzadığı dönemde ilaçlama yapılır ondan sonra 15 günlük aralarla bu ilaçlamalara devam edilir.’ ifadelerini kullandı.

Salkım güvesi neden olur?

Salkım güvesi (Lobesia botrana) bağ’ın ana zararlılarından biridir. Kışı asma kabukları altında ya da diğer korunmuş yerlerde pupa olarak geçirir. İlkbaharda uygun orantılı nem ve sıcaklıkla kelebekler görülür. Erginler geceleri sıcaklığın 10 °C derece üzerinde olduğu dönemlerde aktif olurlar.

Üzüm salkımları neden çürür?

Bağ Salkım Güvesi (Harab, kurtlanma, çürüme) : Bağlarda çiçek, koruk ve olgun tanelerde zarar yapar. Üzümün zarar görmesi sonucu akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek salkımların çürümesine sebep olur.

You might be interested:  Ananas Açaili Yeşil Çay Ne Ise Yarar?

Bağlara ne zaman ilaç atılır?

– Uyanmaya başlayan bağlarda sürgünler bir karış olunca bordo bulamacı atılır. Hemen arkasından, kükürt atılmalı;yağışlı havalarda kükürt atımı tekrarlanmalıdır. İlaçlamalar 15-20 gün ara ile yenilenir.

Bağ kükürt ne zaman atılır?

Kükürt, üzüm bağları için ilkbahar aylarının başlarında uygulaması yapılmalıdır. Toprağın kükürte ihtiyaç duyup duymadığı ise toprak analizleri soncunda meydana çıkar. Ayrıca toz ya da sıvı kükürt uygulaması yapraklardan yapıldığı zaman asmalada yaygın olarak görülen külleme hastalığına da engellemektedir.

Üzüme göztaşı ne zaman atılır?

Kış uygulaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır. Yaz uygulaması: Uygulama: sürgünler 2-3 cm olduğunda. Uygulama: sürgünler 8-10 cm olduğunda.

Bağ Uyuzuna hangi ilaç iyi gelir?

Genellikle Bağ yaprak uyuzu’na karşı özel bir ilaçlama gerekmez. Çünkü Bağ küllemesi’ne karşı kullanılan kükürt bu zararlıyı da kontrol altında tutar. Ancak kükürt kullanılmadığı durumlarda ilkbaharda yapılan gözlemler sonucu, yapraklarda zarar belirtileri saptandığında ilaçlama yapılmalıdır.

Bağlarda kurşuni küf ilacı ne zaman atılır?

Kimyasal mücadeleye üzümlerin olgunlaşmaya başlamasından hemen önce başlanılması tavsiye edilmektedir. Syngenta Kurşuni Küf (Botrytis cinerea Pers.) ile mücadele programında Switch 62,5 WG ile en etkili ve güvenli koruma sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Külleme hastalığına ne iyi gelir?

Sistemik etkili fungisitler külleme için iyi bir seçenektir. Bayfidan ve Calixin bunlardan bazılarıdır. Bunların haricinde kontak etkili ilaçlardan da yararlanabilirsiniz. Bunlar çoğunlukla kükürt içerikli ilaçlardır ve külleme hastalığı tedavisinde önemli rol oynarlar.

Üzümde külleme ilacı nedir?

Bağda külleme hastalığı için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlar kullanılabilir. Bu hastalık için Azoxystrobin, Proquinazid, Kresoxim-Methyl, Metrafenone ve Dinocap gibi ilaçlardan yararlanabilirsiniz. İlaçlama işlemleri sırasında ilacın, asmanın tüm yeşil bölümlerine nüfuz ettiğinden emin olmalısınız.

Related Post

Adblock
detector